Koža

Masna koža lica: kako je držati pod kontrolom

masna koza lica

Masna koža lica: kako je držati pod kontrolom

Mnoge od nas se muče sa bubuljicama, proširenim porama, mitiserima i odsjajem kože lica. Sve su to uzroci masne kože koji se mogu rešiti posebnom i odgovarajućom negom. 

U ovom članku ćemo vam dati najbolje savete za pravilnu negu masne kože lica. Pratite ove preporuke i omogućite vašem licu da zasija punim sjajem.

Šta prouzrokuje masnu kožu lica?

Do masne kože lica dolazi usled povećanog lučenja sebuma lojnih žlezda. Ovo lučenje se posebno povećava tokom vrelih letnjih dana, usled veće vlažnosti vazduha i povećanog znojenja. Lojne žlezde se nalaze ispod površine kože, a sebum koji one luče zapravo ima svoju funkciju. Taj sebum hidrira našu kožu i štiti je od spoljašnjih uticaja. Problem nastaje kada žlezde luče previše sebuma. Tada se koža lica prekomerno masti, što dovodi do proširenih pora, bubuljica i mitisera.

Kako da prepoznate masnu kožu lica?

Masnu kožu lica je zapravo vrlo lako uočiti. Odlikuju je proširene pore najviše u T-zoni, odnosno u predelu oko nosa, na bradi i čelu. Takođe, lice sa ovim tipom kože se sjaji, naročito na svetlosti, zbog sloja sebuma na licu koji odbija svetlost. Na ovom tipu kože još su vidljive i bubuljice, akne i mitiseri.

Ako ste uočili sva ova tri znaka na vašem licu, jasno je da imate masnu kožu lica.

Ono što treba da znate pre nego što se zabrinete jeste da postoje mnogi preparati koji će vam pomoći u borbi protiv masne kože.

Čišćenje masne kože lica

Kako biste se izborili sa masnom kožom lica, najvažnije je da je pravilno i temeljno čistite. To znači da je neophodno da svako veče pred spavanje obavezno skinete šminku, čak i ako biste najradije samo legli i spavali.

Za čišćenje masne kože najčešće se preporučuju gelovi ili pene za lice, umesto nekih kremastih preparata. Razlog je što su gelovi i pene za čišćenje lica laganije teksture, pa ih koža lakše upija. Pošto koža upije preparat, na njoj neće ostati mastan sloj koji onemogućuje koži da diše i zatvara pore.

Kako biste bili sigurni da ste potpuno uklonili sve nečistoće sa lica, poželjno je da koristite piling za lice, ali vodite računa da izaberete onaj za masnu kožu. Preporučuje se da piling koristite dva puta nedeljno.

Važno je da pazite da ne čistite kožu previše često. Iako je ona masna i izgleda vam korisno što ste uklonili višak sebuma, prekomerno čišćenje je isušuje što dovodi do povećanog lučenja sebuma. Tako da je najbolje pratiti uputstva za korišćenje preparata.

Nega masne kože lice

Često se javlja zabluda da masnoj koži ne treba dodatna hidratacija pošto je ona svakako masna. To nije tačno. Iako je koža lica masna, ona može dehidrirati i potrebno ju je negovati na odgovarajući način. Kod nege masne kože lica važno je izabrati pravi tip preparata. 

Prva i neophodna stvar za hidrataciju svake kože lica, čak i masne, jeste krema za lice. Najbolji izbor kreme za lice za mastan tip kože je ona koja je vodenasta, a ne kremasta. Lagana i vodenasta tekstura kreme će lakše proći kroz površinski sloj kože i hidrirati ćelije, pa se višak kreme neće zadržavati na licu i stvarati nepotreban sebum.

Za dodatnu hidrataciju poželjno je koristiti i tonik za masnu kožu. Tonik povećava pH vrednost kože, ujednačava ten i čini da vaše lice izgleda sveže. Posebna dobrobit tonika za masnu kožu je što sužava proširene pore, i time sprečava da se nečistoće skupljaju u njima. Tonik se nanosi nakon čišćenja lica.

Pomoć iz prirode

Ako želite da smanjite količinu hemijskih preparata na vašem licu, pomoć u borbi protiv masne kože možete potražiti i u prirodnim sredstvima. Postoji nekoliko prirodnih sastojaka koji su se pokazali kao najučinkovitiji.

Najčešći prirodni proizvod koji se preporučuje za masnu kožu je zelena glina. Nju možete kupiti u bilo kojoj prodavnici zdrave hrane u obliku paste ili praha. Ako izaberete pastu, samo je nanesite na lice, ostavite da se osuši oko 30 minuta i isperite. Isti postupak je i za zelenu glinu u prahu, ali nju je potrebno prethodno pomešati sa malo vode kako bi napravili pastu.

Med se pokazao veoma učinkovitim u borbi protiv bubuljica i akni zbog svojih antibakterijskih i antiseptičkih svojstava. On održava vlažnost kože, ali je ne masti, što ga čini idealnim saveznikom masne kože lica.

Takođe, možete napraviti masku za lice od dva jednostavna sastojka koja već imate u kuhinji, a to su: belance i limun. Jednostavno ih pomešajte i nanesite na lice, sačekajte da se osuši i isperite. Oba sastojka sužavaju pore, a kiselina iz limuna upija višak masnoće, ostavljajući vašu kožu potpuno čistom.

Nije lako rešiti se masne kože lica. Ovaj tip kože zahteva posebnu i konstantu negu, koja nekad može izgledati zamarajuće. Međutim, ako uspostavite rutinu korišćenja proizvoda za čišćenje i negu masne kože, brzo ćete videti rezultate. Proširene pore, bubuljice i mitiseri će se smanjiti, a koža neće imati neželjeni odsjaj. Tada ćete videti rezultate svog uloženog truda.

Једна мисао о „1ТП1Т“

  1. dr healthy каже:

    Za kožu je najbolje da se piju kolagen uz vitamin C i dijetetski suplement spermidin akltivna supstanca iz lucerke. Vitamin C stimuliše proizvodnju kolagena, koalagen čini kožu čvršćom i elastičnijom, a spermidin stimulišući autofagiju uklanja oštećene delove proteina produžava telomere i na konto toga usporava proces starenja.

Ostavite komentar

Vaš email neće biti objavljen. Neophodna polja su označena *