Koža

Problemi sa masnom kožom? Recite im zbogom!

masna koza lica

Problemi sa masnom kožom? Recite im zbogom!

Masna koža je problem sa kojim se mnogi od nas suočavaju. Prekomerni sjaj, crvenilo, učestalo pojavljivanje akni – sve su to neprijatni simptomi koji nas obeshrabruju i dovode do smanjenog samopouzdanja. Kada na masnu kožu nanesemo šminku, ne dobijamo željeni efekat – kozmetički proizvodi se tope i klize sa lica, a koža umesto da bude matirana, izgleda kao oznojana. Srećom, postoje efikasni načini za prevladavanje ovog problema. 

U ovom tekstu ćemo vam pokazati kako da se rešite problema sa masnom kožom, regulišete proizvodnju sebuma i dobijete blistav i zdrav ten. Zbogom problemima sa masnom kožom!

Kako prepoznati masnu kožu?

Masna koža se može prepoznati po neprirodnom sjaju na licu, što čini da vaš ten izgleda neuredno. Takođe, primetne su proširene pore, koje mogu odavati utisak umora i činiti da izgledate starije nego što jeste. Postoje dve varijante masne kože: prvi tip se ogleda u tome što se koža stalno sija usled lučenja sebuma, dok je druga vrsta masne kože takva da sebum ne može da izbije na površinu, pa su pore zapušene i javljaju se akne. Koža lica se sjaji, bubuljice se pojavljuju u tzv. T-zoni (čelo, nos, brada), a ten je gotovo žućkaste boje.

Ovaj tip kože je problematičan kada je u pitanju nega, ali pravilnim postupcima i odabirom proizvoda, možete sprečiti probleme i zadržati svež i mladalački izgled.

Šta izaziva masnu kožu?

Masna koža lica može biti prouzrokovana nizom faktora, uključujući naslednu predispoziciju, hormonske promene, nezdravu ishranu i stres. Prekomerna proizvodnja sebuma, koju kontrolišu hormoni, može dovesti do začepljenja pora i razvoja upalnih stanja, poput bubuljica i komedona. Nedostatak sna, nezdrave navike, te neadekvatna higijena i nega kože takođe mogu doprineti razvoju masne kože. Važno je koristiti proizvode za negu kože koji su prilagođeni za ovaj tip kože i usvojiti zdrave navike, kao što su zdrava ishrana, dovoljno sna i redukcija stresa, kako bi se sprečilo da se koža masti.

Prirodni sastojci za negu masne kože

Ako se borite sa masnom kožom, prirodni sastojci su odličan izbor za negu lica. Ova sredstva bezbedno i efikasno pomažu u čišćenju pora i upravljanju stvaranjem sebuma bez agresivnih agensa i izazivanja dodatne štete koži.

Predstavljamo vam nekoliko prirodnih sastojaka koji su posebno korisni za negu masne kože:

Glina 

Glina za spoljašnju upotrebu poseduje svojstva čišćenja bez isušivanja, što čini ovaj sastojak idealnim za držanje masne kože pod kontrolom. Glina je jedan od najpopularnijih sastojaka u kozmetici zbog svojih blagotvornih svojstava za kožu. Poseduje moć uklanjanja viška masnoće i toksina sa površine kože. Osim toga, maske sa glinom pomažu u sužavanju pora i smanjuju proizvodnju sebuma, što ih čini odličnim izborom za ljude sa masnom kožom. 

Korišćenjem proizvoda sa glinom u svom rutinskom tretmanu, dobićete čistiju kožu svežeg izgleda, bez masnog sjaja i problema sa bubuljicama. Ukratko, glina je jedinstven sastojak koji može učiniti čuda za vaš ten.

Ženšen 

Biljka ženšen (ginseng) poznata je po svojim protivupalnim svojstvima i odlična je za suzbijanje prekomerne proizvodnje sebuma. Ženšen se kroz istoriju već dugo koristi u tradicionalnoj kineskoj medicini zbog svojih blagotvornih svojstava za kožu. Doprinosi smanjenju masnog sjaja na koži i prevenciji bubuljica. Uključivanjem ženšena u svoju dnevnu rutinu nege kože, možete dobiti zdraviji i blistaviji ten.

Čajevac 

Čajevac (Melaleuca alternifolia) je biljka koja se koristi u tradicionalnoj medicini za razne probleme sa kožom, uključujući i masnu kožu. Njegovo ulje sadrži antiseptičke i antibakterijske sastojke koji pomažu u smanjivanju upalnih stanja. Takođe se smatra da pomaže u regulisanju proizvodnje sebuma i sužavanju pora, što može dovesti do smanjenja pojave masne kože. Međutim, korišćenje čajevca svakako treba da bude uključeno u širi holistički pristup tretmanu masne kože uz savet stručnjaka.

Aloe vera 

Aloe vera je prirodni hidratant i anti-inflamatorni agens koji se često koristi u proizvodima za negu kože, a posebno za masnu kožu. Evo nekoliko prednosti korišćenja Aloe vere za masnu kožu:

  • Balansira nivo vlage: Aloe vera ima sposobnost da balansira nivo vlage u koži, što je ključno za masnu kožu jer previše vlage može dovesti do pogoršanja stanja.
  • Uklanja višak masnoće: Aloe vera pomaže u uklanjanju viška masnoće iz pora, što pomaže da koža bude manje masna i smanjuje pojavu akni.
  • Smiruje kožu: Aloe vera ima blag efekat hlađenja i može pomoći u ublažavanju upaljenih površina na koži.

Lavanda 

Lavanda poseduje protivupalno i antibakterijsko svojstvo, što može pomoći u upravljanju masnom kožom. Eterično ulje lavande deluje antibakterijski, protivupalno i umirujuće pa je čest sastojak maski, tonika, pilinga i krema. Kada je koža dobro očišćena, neće biti ni pojave masnoće i bubljica.

Limun 

Poznat po svojim antibakterijskim svojstvima, limun može pomoći u čišćenju pora i smanjenju mašćenja kože. Citrusna ulja koji se bore protiv viška masnoće, skupljaju pore i zatežu kožu. No, ne preporučuje se previše česta upotreba jer može dovesti do isušivanja kože.

Ishrana kod masne kože

Hrana igra važnu ulogu u zdravlju kože, uključujući i masnu kožu. Namirnice koje se preporučuju kod masne kože radi boljeg hormonskog balansa i regulacije sebuma su voće i povrće, Omega-3 masne kiseline, zdrave masti, probiotici i biljni proteini.

  • Jedite što više svežeg voća i povrća, posebno onog bogatog antioksidansima i vitaminima, kao što su avokado, spanać, brokoli i jagode. Za masnu kožu odlični su još i paprike i beli luk s obzirom da štite od štetnih uticaja slobodnih radikala.
  • Omega-3 masne kiseline mogu pomoći u regulaciji hormonske ravnoteže i smanjiti upalne procese u koži. Najbolji izvori su losos, tuna, sardine, chia semenke i seme lana.
  • Zdrave masnoće kao što su avokado, orašasti plodovi i maslinovo ulje važne su za zdravlje kože i mogu pomoći u regulaciji sebuma.
  • Probiotici pomažu u održavanju ravnoteže mikroflore u crevima, što može imati pozitivan uticaj na kožu. Možete ih naći u jogurtu, kefiru, kimčiju i kiselom kupusu.
  • Biljni proteini poput graška, soje, kinoe i sočiva, mogu pomoći u regulaciji hormonske ravnoteže i smanjiti upalne procese u koži.

Savet više: Važno je izbegavati visokokalorične i prerađene namirnice, kao i one koje sadrže velike količine šećera, kako bi se smanjila pojava masne kože. Takođe, redovna hidracija može pomoći u održavanju zdrave kože.

Upotreba prirodnih sastojaka u borbi protiv masne kože može biti korisna zbog njihove sposobnosti da regulišu proizvodnju sebuma i smanjuju upalne procese u dermisu. Na prirodan način će delovati na vašu kožu, bez neželjenih nuspojava u odnosu na kozmetičke proizvode sa sintetičkim sastojcima. Preporučujemo vam da isprobate razne prirodne sastojke i pronađete one koji su najbolji za vašu kožu, kao i da ih koristite u kombinaciji sa zdravom i uravnoteženom ishranom kako biste postigli optimalne rezultate.

Ostavite komentar

Vaš email neće biti objavljen. Neophodna polja su označena *