Kako da suva koža lica postane meka, glatka i hidrirana?
Izloženost sunčevom zračenju, hladnoći, ali i suvom vazduhu u prostoriji u toku grejne sezone dovodi do suvoće kože lica. Uz to, na gubitak gipkosti, glatkoće i hidratacije utiče nedostatak vitamina i minerala u organizmu, kao i sve manje lučenje sebuma kao prirodna posledica starenja. Šta je potrebno primenjivati svakodnevno kao deo dnevne rutine, a koji se to preparati preporučuju kao povremena metoda koja će pomoći da koža lica ne bude suva već meka, nahranjena i blistava?
Ne umivajte se toplom vodom
Osećaj svraba, zategnutosti i primetno crvenilo samo će se još pojačati ako se umivate toplom vodom. Naime, topla voda uklanja sva ulja koja se prirodno nalaze u našoj koži i koja su zaslužna za vlažnost, sjaj i mekoću kože.
Takođe, nije preporučljivo da nakon umivanja lice trljate peškirom, već ga samo nežno utapkajte.
Bar jednom nedeljno nahranite kožu maskom za lice
Maske za suvu kožu uspostaviće normalnu pH vrednost kože i podstaći prirodne “odbrambene mehanizme” koje koža koristi da se vrati u ravnotežu. Beživotna koža umornog izgleda, neprijatan osećaj zatezanja i suvoće, ali i verovatnoća da se bore pojave pre vremena može se sprečiti tako što se redovno upotrebljava maska za lice koja će kožu hidrirati i formirati zaštitni film.
Kad god ste u mogućnosti posegnite za prirodnim sastojcima i napravite masku koja će vaš epiderm snabdeti vodom. Ukoliko se radije opredeljujete za već gotove kozmetičke preparate na prirodnoj bazi, veoma delotvorne su i maske na bazi ruže, borovnice, nara i mineralnih formula. Takođe, enzimske maske bogate antioksidansima ukloniće mrtve ćelije kože i osloboditi kožu od nataloženih hemijskih supstanci.
Priroda kao saveznik u borbi protiv suve kože
Izuzetno je važno odabrati adekvatnu masku koja vašu kožu neće dodatno isušiti. Kada govorimo o prirodnim maskama koje su vam na dohvat ruke kada poželite da budete “sama svoj majstor”, namirnice kao što su krastavac, avokado, med, jaje, kokosovo ulje, aloe vera i jojoba mogu doneti fantastične rezultate. Stearinska kiselina koja se nalazi u mnogim biljnim
mastima i uljima takođe čini čuda za suvu kožu lica. Ukoliko se koža peruta, najpre je potrebno uraditi prirodni piling, a u pomoć vam može priskočiti žuti šećer, morska, so, kafa, kukuruzno brašno ili ovsena kaša.
Sve češće se govori o voćnim kiselinama, naročito o AHA (alfa hidroksilnim kiselinama) koje obnavljaju proces obnavljanja ćelija. U pitanju su glikolna, mlečna, bademova, jabučna, vinska, laktobionska kiselina i dr. Važno je istaći da se ne smeju koristiti često i mora se voditi računa s čime se kombinuju. Za suvu kožu se preporučuju mlečna i bademova kiselina, uvode se postepeno i koriste jednom do dvaput nedeljno.
Gelovi za čišćenje lica i sapuni bez parfema
Redovno čišćenje je veoma važno, jer je koži potrebno da pore budu čiste da bi “disala”. Imajte na umu da agresivni sapuni, gelovi i tonici za čišćenje, kao i micelarne vodice sa veštačkim mirisima mogu samo da pogoršaju stvar. Izbegavajte antibakterijske sapune, tonike sa alkoholom, kao i bilo koje preparate koji sadrže silikone, parafine, sulfate, parabene i sl.
Kreme na bazi puževe sluzi
Iako zvuči čudno, kreme na bazi puževe sluzi su veoma efikasne za suvu kožu, bore i ožiljke. Zahvaljujući alantoinu, kolagenu i elastinu koža je zaštićena, obnovljena, a struktura tkiva učvršćena. Površinski slojevi kože zahvaljujući ovim sastojcima bivaju uklonjeni da bi nova koža mogla da zablista. Posebnu pažnju posvetite oblasti oko očiju, jer je na tim mestima koža izuzetno tanka i podložna stvaranju bora.
Neophodan unos vitamina
Osim neophodne hidratacije u vidu većeg unosa vode, obratite pažnju i na redovnije i zdravije obroke, odlazak na spavanje na vreme, kao i ishranu punu vitamina i minerala.
Za suvu i dehidriranu kožu spas donose vitamini C i E. Vitamin C stimuliše stvaranje kolagena, dok vitamin E utiče na zaštitu kože od oštećenja i prevremenog starenja. Uz to, vitamin D koji prirodno sintetizujemo iz sunčeve svetlosti čini da naša koža bude hidrirana, elastična i nežna. S godinama sve teže stvaramo vitamin D prilikom izlaganja sunčevoj svetlosti, a u periodu godine kada nema mnogo sunca, tokom jesenjih i zimskih meseci, potreban nam je dodatni unos vitamina D putem ishrane i suplemenata.
Bilo da se opredelite za prirodne namirnice ili za malu pomoć hemijskih preparata, vaša koža će vam biti zahvalna za uloženi trud i nagradiće vas blistavošću, elastičnošću i sjajem. Potrebno je samo redovno primenjivati ove metode, biti strpljiv i uporan i rezultati će biti vidljivi – koža će biti zdrava, preporođena, glatka i meka na dodir, a bez neprijantog osećaja suvoće, svraba, peckanja, zatezanja i umornog izgleda.
Previse smo impulsivne, pa umesto da redovno vodimo racuna i uvrstimo negu u svakodnevnu rutinu, cesto popravljamo stetu