Kosa

Kako oporaviti farbanu kosu?

Kako oporaviti farbanu kosu?

Farbanje kose je jedan od najefektnijih načina za promenu izgleda kose. Bez obzira na to da li želite da izmenite nijansu kose, prekrijete sede vlasi ili samo osvežite postojeću boju, farbanje kose može biti sjajan način da to postignete. Farbana kosa može biti predivna, ali isto tako zahteva mnogo nege i održavanja. Nakon što ste potrošili mnogo novca i vremena u frizerskom salonu, poslednje što želite je da boja brzo izbledi, a kosa postane isušena i lomljiva. Procesom farbanja se uklanjaju sva prirodna ulja iz kose, pa ona dobija beživotan izgled, a na dodir je nalik na slamu. Pramenovi, ombre, balajaž ili klasično farbanje, sve ove tehnike čine da kosa bude oštećena, a za oporavak je potrebno i nekoliko meseci.

Farbe za kosu obično sadrže amonijak i koriste se uz hidrogen peroksid, pa i uz blanš, što može da ošteti dlaku od kutikule do korteksa. No, makaze ne moraju biti jedino rešenje. Budite bez brige, postoji nekoliko načina kako da oporavite svoju farbanu kosu i zadržite postojanost boje.

Znakovi da je vaša kosa oštećena farbanjem

Farbanje kose može značajno osvežiti vaš izgled, ali istovremeno će potencijalno prouzrokovati oštećenja kose. Evo nekih znakova koji upućuju na to da je vaša kosa oštećena:

  • Nedostatak sjaja – Kada kosa postane suva nakon farbanja, gubi svoj prirodni sjaj i blistavost. Kutikule kose, koje predstavljaju zaštitni sloj, mogu biti oštećene procesom farbanja, što dovodi do toga da kosa bude bez sjaja.
  • Grublja tekstura – Jedan od najjednostavnijih načina da ustanovite da li je vaša kosa oštećena farbanjem jeste da prođete prstima kroz kosu. Ako vas bockaju grubi krajevi, vašoj kosi je potreban oporavak.
  • Nedostatak hidriranosti – Suva kosa je jedan od najčešćih znakova oštećenja kose nakon farbanja. Kosa postaje manje elastična i “ne pada lepo”. Kutikule kose nisu u stanju da zadrže vlažnost, a rezultat je kosa koja izgleda suvo i grubo kao metla, čak i nakon upotrebe regeneratora.
  • “Procvetali” krajevi – Ako primetite da se krajevi kose razdvajaju na više delova, to je znak da je kosa ispucala i oštećena.
  • Manjak elastičnosti – Kvalitetna i zdrava kosa je elastična. Oštećena kosa gubi svoju elastičnost i postaje krhka, što znači da joj je potrebna nega. 
  • Teško oblikovanje i previše zamršena kosa – Kada su kutikule kose oštećene nakon farbanja, dlake se mogu zakačiti i zapetljati jedna za drugu i stvoriti čvorove. Češljanje ume da bude bolno, a kosa se teško raščešljava i oblikuje.

Koristite kvalitetne proizvode za negu kose

Kako bi vaša kosa ostala zdrava i sjajna, važno je koristiti kvalitetne proizvode za negu kose. Nabavite šampon, regenerator, masku za kosu i sprej za zaštitu koji su specifično dizajnirani za farbanu kosu. Ovi proizvodi sadrže sastojke koji su nežni prema kosi i neće ukloniti boju sa nje. Potražite proizvode specijalno namenjene za boju kose u koju se farbate – postoje posebno dizajnirani preparati za negu plave, smeđe, crne i crvene kose koji služe za jačanje kose i postojanost boje.

Neka pranje kose ne bude često

Prevencija je najbolja metoda kojom se kosa održava zdravom, mekom i sjajnom. Često pranje kose može ukloniti boju s kose i isušiti je. Ukoliko često perete već oštećenu farbanu kosu, možete je dodatno isušiti i učiniti je još više krhkom i lomljivom. 

Farbana kosa ima oštećene kutikule, što dovodi do gubitka prirodnih ulja iz kose, a često pranje samo pogoršava ovaj problem. Pored toga, korišćenje šampona sa agresivnim sastojcima poput parabena može izazvati dalje oštećenje kose i čak izbledeti boju. Zato se preporučuje da se oštećena farbana kosa ređe pere, uz upotrebu blagih šampona koji neće isušivati kosu, a savetujemo vam i da koristite proizvode za negu koji će pružiti vlagu i hranljive sastojke kosi kako bi se ona oporavila. 

Koristite prirodne preparate za negu farbane kose

Potražite proizvode koji sadrže hidratantne sastojke poput ulja jojobe, argana, kokosa, shea putera i hijaluronske kiseline. Ti sastojci će pomoći u obnavljanju teksture kose i pružiti joj potrebnu hidrataciju. Takođe, proizvodi koji sadrže UV filtere pomoći će u sprečavanju da boja izbledi na suncu i zaštititi vlasi od štetnih uticaja. Preparati koji sadrže pantenol ili proteine pšenice takođe su korisni jer će doprineti povećanju sjaja kose. 

Arganovo ulje i afričko manketi ulje su prirodni preparati koji su izvrsni za oporavak farbane kose. Ova ulja pomažu u održavanju kose hidriranom i daju joj sjaj. Potražite proizvode za negu farbane kose koji sadrže ova ulja.

Obratite pažnju na pH vrednost preparata

Kada farbate kosu, hemijski proces promene boje remeti prirodnu pH ravnotežu kose. pH vrednost je mera kiselosti ili baznosti neke supstance i ima važnu ulogu u održavanju zdravlja kose. Ukoliko koristite proizvode za negu kose koji imaju pH vrednost izvan ovog optimalnog opsega, to može dovesti do oštećenja kose, isušivanja i gubitka sjaja.

Kada tražite proizvode za negu farbane kose, proverite i pH vrednost proizvoda. Preparati koji imaju pH vrednost između 4,5 i 5,5 su optimalni jer to je prirodna pH vrednost kose koja je blago kisela.

Farbanoj kosi treba dodatna nega i zaštita

Koristite regenerator za kosu nakon svakog pranja, a jednom ili dva puta nedeljno stavite masku za kosu kako biste dodatno nahranili kosu. Sprej za zaštitu od toplote nanesite pre upotrebe uređaja za sušenje i stilizaciju kose, a ulja za kosu aplicirajte na vrhove kose nakon pranja kako bi kosa bila glatka i nahranjena.

Ulja iz prirode u službi farbane i oštećene kose

Arganovo ulje

Arganovo ulje je prirodno ulje koje se dobija iz semenki arganovog drveta, koje uglavnom raste u Maroku. Ovo ulje je bogato antioksidansima, vitaminom E i esencijalnim masnim kiselinama, tako da izvanredno hidrira, obnavlja i štiti farbanu kosu.

Afričko makenti ulje

Afričko makenti ulje, takođe poznato kao marula ulje, dobija se iz semenki voća afričkog drveta makenti (Sclerocarya birrea). Ovo ulje je bogato antioksidansima, esencijalnim masnim kiselinama i vitaminom E, pa se sve češće koristi kao sastojak u proizvodima za negu kose. Takođe se smatra da ovaj sastojak može doprineti održavanju zdravog vlasišta, čime se poboljšava rast kose. Neki od potencijalnih koristi afričkog makenti ulja za kosu uključuju duboku hidrataciju kose, poboljšanje elastičnosti i sjaja kose, ubrzanje rasta kose, te smanjenje peruti i iritacije vlasišta.

Ulje šipurka

Ulje šipurka (šipka, divlje ruže) može imati pozitivan uticaj na farbanu kosu koja je oštećena. Bogato je vitaminom C i antioksidansima koji mogu pomoći u održavanju zdravlja kose. Osim toga, ulje šipurka sadrži i vitamine A, E i K, koji su važni za hidrataciju kose i zaštitu od oštećenja.

Jedan od glavnih uzroka oštećenja farbane kose je gubitak vlage, a ulje šipurka upravo pomaže u održavanju hidratacije kose. Redovno korišćenje ulja šipurka može poboljšati teksturu kose, čineći je mekšom, sjajnijom i manje sklonom pucanju. Ulje šipurka takođe može pomoći u zaštiti farbe od izbledelosti. Antioksidansi u ulju šipurka omogućavaju zaštitu boje kose od UV zraka i drugih štetnih faktora spoljašnje sredine. Takođe, vitamin C iz ulja šipurka obezbeđuje održavanje intenziteta boje kose.

Ulje semena moringe

Ulje semenki moringe dobijeno iz drveta Moringa oleifera, poznato i kao ulje behenovog drveta, ima blagotvorno dejstvo na kosu i kožu. Ovo ulje ima visok sadržaj vitamina i hranjivih supstanci, što ga čini izvrsnim za hidrataciju i negu farbane kose.

Ulje moringe je prirodni izvor omega-9 masnih kiselina, koje pomažu u obnavljanju oštećenja kose. Takođe, ima antioksidativna svojstva koja štite kosu od štetnih spoljnih uticaja i ispiranja boje. Osim toga, ovo ulje pomaže u jačanju kose i smanjenju lomljivosti.

Kada se koristi na farbanoj kosi, ulje moringe održava postojanost boje i njen intenzitet. Redovna upotreba ovog ulja može pomoći u zadržavanju sjaja i mekoće kose, kao i u smanjenju suvoće i peruti.

Koristite zaštitu od toplote

Previše izlaganje toploti koju emituje fen, pegla ili figaro za kosu može prouzrokovati lomljenje kose i uklanjanje boje. Koristite sprej za zaštitu od toplote pre upotrebe uređaja za stilizovanje kose kako biste je zaštitili.

Bar jednom nedeljno upotrebljavajte pakovanje za kosu

Upotreba maske za kosu jednom nedeljno može pomoći u održavanju kose zdravom, nahranjenom i hidriranom. Odaberite masku koja je specifično proizvedena za farbanu kosu i nanesite je na kosu nakon pranja. Držite masku na kosi najmanje 15 minuta, a zatim isperite.

Izbalansirajte ishranu

Uz sve ove preprate koji se primenjuju direktno na kosu, zdrava ishrana može pomoći u održavanju zdrave kose. Hrana bogata proteinima i vitaminima pomoći će u jačanju dlake i vratiti joj sjaj.

Postoji mnogo namirnica koje mogu pomoći u poboljšanju zdravlja suve i oštećene farbane kose. Neke od najboljih namirnica za kosu su:

  • Jaja – bogata su proteinima koji su ključni za rast i obnovu kose.
  • Losos i druge vrste ribe – obiluju omega-3 masnim kiselinama koje hrane kosu i održavaju je zdravom.
  • Avokado – sadrži zdrave masti i vitamine koji pomažu u hidrataciji kose.
  • Orasi i bademi – bogati su vitaminima i mineralima, uključujući biotin koji pomaže u jačanju kose.
  • Spanać i drugo lisnato povrće – sadrže gvožđe, vitamin C i druge hranjive sastojke koji pomažu u jačanju kose.
  • Slatki krompir – batat je bogat beta-karotenom, koji se pretvara u vitamin A, ključan za zdravlje kose i vlasišta.
  • Citrusno voće – bogato je vitaminom C, koji pomaže u proizvodnji kolagena, ključnog za zdravu kosu.

Zapamtite, redovno održavanje, nega i upotreba kvalitetnih proizvoda za negu kose pomoći će vam da vaša farbana kosa izgleda blistavo i zdravo.

Ostavite komentar

Vaš email neće biti objavljen. Neophodna polja su označena *