Koje sastojke koristiti za oporavak oštećene i suve kose?
Kako prepoznati suvu i oštećenu kosu i kako je oporaviti? Suva i oštećena kosa se mrsi, gruba je na dodir, štrči i teško se oblikuje, pa često umesto lepo stilizovane frizure dobijate efekat “metle”. Maska za kosu, ako se primenjuje redovno i u kontinuitetu, može pružiti vašoj kosi negu kakvu zaslužuje i potpuno je oporaviti. Predstavićemo vam maske koje će vašu kosu hidrirati i rekonstruisati tako da više ne bude oštećena i suva, već da zablista punim sjajem.
Prirodne maske za suvu kosu
U prodaji postoje mnogobrojne gotove maske za suvu i oštećenu kosu koje su na bazi hemijskih supstanci. Ako niste pobornik upotrebe veštačkih proizvoda, delotvornu masku za kosu možete napraviti i kod kuće od prirodnih proizvoda. Sa ovakvim maskama nećete dobiti instant rezultat, već je potrebno malo strpljenja i upornosti, ali bićete sigurni da su sastojci koje koristite neškodljivi, hranljivi za vašu kosu i da će vašu kosu regenerisati na prirodan način.
Isprobana opcija koja sigurno deluje su prirodna ulja.
Kokosovo ulje
Kokosovo ulje je blagotvorno za zdravlje, pa se zbog svojih svojstava preporučuje i u ishrani i kao kozmetičko sredstvo. Poznato je da kokosovo ulje pomaže u borbi protiv bakterija i gljivica, a laurična kiselina koju sadrži deluje na zdravlje skalpa i obnavljanje same strukture dlake. Ako želite da imate zdravu, mekanu i sjajnu kosu, kokosovo ulje je odlično rešenje jer masnoća kojom ovo ulje obiluje ne čini kosu teškom već prodire u dlaku i daje joj elastičnost i sjaj. Pošto je u čvrstom stanju potrebno ga je otopiti i naneti na mokru kosu kao regenerator.
Maslinovo ulje
Emolijensi koji se nalaze u maslinovom ulju su prirodni regenerator za suvu i oštećenu kosu, a vitamin E deluje na iskrzane vlasi na koju su na negativan način delovali zagađenje i sunčeva svetlost. Maslinovo ulje formira omotač na površini kose i sprečava da se kosa umrsi. Omekšava oštećene krajeve, kosa se lakše češlja i postaje sjajnija.
Ulje makadamije
Ulje makadamije u velikom procentu sadrži hranljive Omega 3, 5 i 7 masne kiseline koje hidriraju i poboljšavaju opšte stanje kose. Dobija se postupkom hladnog ceđenja iz Australijskog oraha. Hrani folikulu dlake i omogućava kosi optimalan nivo hidratacije.
Ricinusovo ulje
Ricinusovo ulje je bogato omega-6 esencijalnom masnom i ricinoleinskom kiselinom, a redovnom upotrebom može popraviti čak i oštećenja kose izazvana hemijskim tretiranjem. Pruža dubinsku hidrataciju, a poznato je i da podstiče rast kose.
Popularni sastojci iz prirode sa dokazanom efikasnošću
Prirodni sastojci koji su sadržani u mnogim kozmetičkim preparatima i čije je dejstvo provereno i dokazano jesu aloja (aloe vera) i ši buter (shea butter).
Aloe vera je katusolika biljka poreklom iz Afrike, a izuzetno je bogata vitiminima C, E i cinkom. Gel od aloe vere efikasno rešava problem suve i oštećene kose, a u kombinaciji sa jajetom i maslinovim uljem odličan je sastojak maske koju možete napraviti u domaćoj radinosti. Posle nanošenja i držanja ove maske na kosi u trajanju od pola sata, kosu isperite mlakom vodom.
Shea butter vraća kosi izgubljenu vlažnost. Potrebno ga je otopiti kratkotrajnim zagrevanjem pre korišćenja i držati oko pola sata na temenu glave i celoj dužini kose, pa isprati blagim šamponom.
Gotova pakovanja za kosu
Sastojci koje možete pronaći u svom špajzu ili frižideru kao što su jaja, med, jogurt, banana i kvasac dokazano su efikasne namirnice koje hrane kosu i obnavljaju je. Ukoliko ipak niste ljubitelj prirodnih maski koje biste pripremali kod kuće, dobro rešenje su maske sa keratinom jer su delotvorne, kosa ih lako apsorbuje i rekonstruišu dlaku od temena do vrha. Ako se opredelite za maske koje se mogu naći u prodavnicama kozmetike, vodite računa da budu bez sulfata, jer su u pitanju agresivni deterdženti koji uništavaju strukturu kose.
Dodatni saveti
Pijte dovoljne količine vode. Spoljni tretmani mogu pomoći vašoj kosi, ali prava hidratacija počinje iznutra. Da biste se pravilno hidrirali treba da popijete u proseku oko 8 čaša vode. Vaš organizam će vam biti zahvalan, a poboljšanje ćete primetiti i na koži i kosi.
Povedite računa o ishrani. Vaš način života, navike koje se tiču spavanja i ishrane ogledaju se u vašoj koži, kosi i noktima. Poznato je da unos određenih namirnica poput voća, povrća, jaja i ribe utiče na rast kose, kao i na kvalitet vlasi.
Ne perite kosu svaki dan. Često pranje kose uklanja nečistoće, ali i isušuje kosu.
Ne ispirajte kosu vrućom vodom. Neka vam prilikom pranja kose bar poslednje ispiranje bude hladnom vodom. Hladna voda zatvoriće kutikule kose i kosa će duže zadržati vlažnost.
Povremeno ostavite masku da deluje i do sat vremena uz konstantno grejanje fenom.
Izbegavajte farbe i hemikalije kao što su amonijak, sulfati, silikoni, alkoholi, kiseline i sl.
Izbegavajte često stilizovanje kose toplotom. Ako baš morate da posegnete za stilizovanjem, upotrebljavajte samo fen a ne peglu.
Izloženost jakom suncu, vetru ili hladnoći, često farbanje i peglanje kose, upotreba blanša ili minivala, ali i nedostatak vitamina i minerala u organizmu mogu dovesti do toga da vaša kosa ne izgleda sjajno, a na dodir ne bude glatka i meka. Ako vaša kosa izgleda “kao slama” čak i nakon toga što ste je osvežili skraćivanjem krajeva, potrebno je da joj pružite dodatnu negu u vidu maski i sastojaka koje vam predstavili.