Prirodni preparati za negu duge kose
Duga kosa je često simbol ženstvenosti i lepote, te može dodati poseban šarm i eleganciju izgledu. Takođe, duga kosa pruža više mogućnosti za stilizovanje i eksperimentisanje sa različitim frizurama. Međutim, održavanje duge kose zahteva vreme, trud i pažnju. Ona može biti prelepa i impresivna, ali iziskuje mnogo više nege nego kratka kosa. Često se događa da se kosa zaplete, lomi i oštećuje, tako da je važno da se posvetite nezi kose kako biste održali njen sjajan i zdrav izgled.
Jedan od najvećih izazova u održavanju duge kose jeste da se spreči pucanje i lomljenje dlake. Potrebno je češće šišanje vrhova kose i redovno hidriranje i hranjenje kose.
Duga kosa zahteva posebnu negu kako bi bila jaka, meka i blistava. Prirodni preparati su idealni za poboljšanje kvaliteta duge kose, a ujedno su i bezbedni i neškodljivi za zdravlje kose i skalpa. Zato ćemo u ovom blog postu detaljno razmotriti neke od najboljih prirodnih preparata za negu duge kose kao i savete za održavanje duge kose.
Med omekšava vlasi
Med je prirodni hidratant koji može pomoći u sprečavanju suve i lomljive kose. On takođe ima antibakterijska svojstva koja mogu pomoći u sprečavanju infekcija skalpa. Možete potražiti preparate koji ga sadrže ili u kućnim uslovima pripremiti masku za kosu sa medom.
Kako koristiti prirodnu masku: Pomešajte kašiku meda sa šoljom tople vode i nanesite na kosu. Ostavite da deluje najmanje 30 minuta pre nego što isperete.
Pšenični proteini hrane dugu kosu
Pšenični proteini su odličan izvor proteina za kosu, a protein je esencijalni nutrijent koji se koristi za izgradnju i obnovu ćelija u telu, uključujući i kosu. Oni su posebno korisni za održavanje i poboljšanje kvaliteta duge kose.
Kao što je poznato, kosa se sastoji uglavnom od proteina keratina, a nanošenjem pšeničnih proteina na kosu i kroz ishranu, pomaže se izgradnji i obnovi kose. Oni prodiru u kosu i popunjavaju oštećena područja, čime se sprečava lomljenje i stvaranje ispucalih krajeva. Pored toga, pšenični proteini jačaju kosu i čine je otpornijom na oštećenja, čineći je tako dugotrajnijom i zdravijom.
Osim toga, pšenični proteini imaju i hidratantna svojstva, koja pomažu u sprečavanju suvoće i lomljivosti kose. Oni zadržavaju vlagu u kosi, čime se održava optimalna hidratacija i sprečava gubitak vlage. To je posebno važno za dugu kosu, koja je sklona suvoći i lomljenju. Prirodni su i neškodljivi za kosu i skalp. Oni ne sadrže štetne hemikalije koje mogu naštetiti kosi, tako da su idealni za svakodnevnu upotrebu.
Alge jačaju kosu
Da, dobro ste pročitali. Morske alge su bogate hranljivim sastojcima koji mogu biti korisni za negu kose, posebno duge kose. Evo nekih pozitivnih svojstava algi koje se koriste u kozmetici za kosu:
Alga Alaria je bogata aminokiselinama, mineralima i vitaminima, što je čini idealnom za negu kose. Ekstrakt alge Alaria omogućava jačanje kose, pružajući joj potrebnu hranu i hidrataciju, a takođe doprinosi sprečavanju lomljenja kose i gubitka sjaja.
Mrke morske alge obiluju vitaminima B, C i E, mineralima i oligoelementima. Ekstrakt mrkih morskih algi dovodi do jačanja kose, smanjenja peruti i svraba, i pospešivanju rasta kose.
Alga spirulina je bogata proteinima, vitaminima i mineralima, uključujući gvožđe, magnezijum, cink i bakar. Ekstrakt spiruline može pomoći u jačanju kose, davanju volumena i sjaja, a takođe može pomoći u sprečavanju opadanja kose.
Pranje i češljanje
Kada je češljanje u pitanju, potrebno je pronaći odgovarajući tip četke za dugu kosu. Četka od prirodnih vlakana je nešto što bi svako trebao imati u svojoj kolekciji za negu kose. Ključno je imati četku koja omogućava glatko raščešljavanje pramenova bez oštećenja kose. Četka od prirodnih vlakana pomaže da se smanji trenje tokom češljanja, čime se sprečava stvaranje čvorova u kosi i smanjuje se lomljenje i opadanje dlaka. Kosa ostaje glatka, svilena i manje podložna oštećenjima ako kosa ne trpi veliki pritisak tokom češljanja što se postiže vlažnom četkom.
Najvažniji koraci za pravilno pranje duge kose su:
- Potpuno navlažite kosu pre nanošenja šampona.
- Nanesite šampon na dlan i protrljajte ga pre nego što ga nanesete na kosu.
- Ne nanosite šampon direktno na kosu.
- Perite kosu mlakom vodom.
- Masirajte teme i rasporedite šampon od temena ka krajevima kose.
- Ne gnječite i ne tresite kosu prilikom pranja.
- Dobro isperite kosu nakon pranja.
Nega posle pranja
Nakon pranja kose, važno je da koristite balzam ili masku kako biste nahranili krajeve i zaštitili kosu od spoljašnjih uticaja. Pre nanošenja, temeljno isperite kosu od šampona i blago je iscedite. Balzam ili masku stavite na dlanove i pažljivo nanesite na kosu, izbegavajući nanošenje na teme. Ostavite da deluje oko 5 minuta ili prema uputstvima na pakovanju, a zatim isperite kosu toplom vodom, trudeći se da isperete sav balzam. Ako ne isperete kosu temeljno, ona može izgledati spljošteno. Idealno je ispirati kosu sve dok ne počne da “škripi” pod prstima, što znači da je dobro isprana.
Zaštita od sunca
Prilikom boravka na suncu, neophodno je koristiti proizvode za zaštitu kose od štetnih sunčevih zraka kako bi se zadržao njen prirodni sjaj i kvalitet. Visok stepen zaštite ne samo da sprečava da boja kose izbledi na suncu, već takođe dubinski regeneriše i pruža adekvatnu zaštitu koja neutrališe dejstvo agresivnih slobodnih radikala prouzrokovanih UV zračenjem.
Šišanje i stilizovanje duge kose
Pravilna nega duge kose iziskuje redovno skraćivanje krajeva. Preporučuje se da se duga kosa šiša na svaka 2-3 meseca što naravno varira u zavisnosti od tipa kose i njenog stanja.
Jedna od gorih stvari koje možete da priredite svojoj dugoj kosi jeste da je pregrejete dugim sušenjem fenom. Trebalo bi da se suzdržavate od korišćenja fena ili obratite više pažnje na to kako ga koristite i na kojoj razdaljini. U protivnom dobićete suve i ispucale pramenove.
Šta izbegavati?
Koje supstance i rutine treba izbegavati ako želimo da naša duga kosa bude zdrava i svilenkasta? Kada se radi o nezi duge kose, postoje neke stvari koje bi trebalo izbegavati kako bi se očuvala lepota i zdravlje kose. Pokušajte da izbegnete često pranje, preterano sušenje, upotrebu agresivnih šampona, intenzivno četkanje, kao i preterano zatezanje kose u tesne repove i punđe.
Obavezno pročitajte deklaraciju na proizvodima i vodite računa da preparati za negu kose budu bez silikona, parabena, katrana i SLS/ SLES sulfata.
Dugoj kosi je potrebno posvetiti mnogo ljubavi, vremena i pažnje da bi bila zdrava i sjajna, bez ispucalih krajeva. Uz sve navedeno, jaje, aloe vera, ulje čajevca, jojobino, maslinovo i kokosovo ulje, bademovo ulje i ulje avokada nahraniće vašu dugu kosu, sprečiti pucanje vrhova i pružiti joj hidrataciju i sjaj.