Kosa

Saveti za negu kovrdžave kose

Saveti za negu kovrdzave kose

Saveti za negu kovrdžave kose

Mnogi ljudi koji imaju ravnu kosu voleli bi da su im vlasi kose bujne, uvijene i valovite. S druge strane, osobe čija je kosa kovrdžava moraju s njom postupati mnogo pažljivije i posvećivati joj mnogo više vremena kako bi ona izgledala sjajno, uredno i negovano, a kovrdže bile jasno definisane. Kovrdžava kosa može da izgleda prelepo, ali samo oni koji imaju ovaj tip kose znaju koliko je teško negovati i oblikovati neposlušne kovrdže. Uz to, loknasta kosa je prirodno suva, pa su joj potrebni dodatni tretmani. 

Rešili smo da napravimo kratak vodič o kovrdžavoj kosi i njenim karakteristikama, a tu su i mali saveti i trikovi kako je pravilno prati, češljati i sušiti, koja vrsta preparata odgovara ovom tipu kose, šta nikako ne treba raditi, te koje rutine i preparate treba izbegavati.

Koje su odlike kovrdžave kose?

Kovrdžava kosa je posebno kompleksna, jer svaka pojedinačna vlas ima sopstveni način kovrdžanja. Kao i većina tipova kose, kovrdžava kosa može biti tanka i fina na dodir, srednje teksture, ili gusta i gruba.

Ovaj tip kose može da se kreće od velikih, labavih lokni do onih sitnih i tako čvrsto uvijenih da izgledaju kao minijaturne opruge. Kovrdžava kosa je mnogo sklonija lomljenju i isušivanju u poređenju sa ravnom kosom. Ukoliko vam je kosa talasasta i loknasta, znate da nije lako održavati frizuru, a još je teže naći dobrog frizera koji ume da je ošiša i oblikuje tako da posle posete frizerskom salonu i sami možete lako da izađete na kraj sa kovrdžama.

Pranje kovrdžave kose

Ovaj tip kose se teško masti, pa joj nije potrebno često pranje – preporučuje se da kosu perete najviše dva puta nedeljno, jer je šamponiranje i trljanje dodatno oštećuje i čini da se zamrsi i ućeba. Postoje šamponi specijalno namenjeni kovrdžavoj kosi, a treba imati u vidu da šamponi za suvu i oštećenu kosu takođe odgovaraju loknama.

Kovrdžavoj kosi je potrebno više vlage i više hidratacije, pa se preporučuju blagi šamponi bez sulfata i obavezna upotreba balzama. Potražite maske za jačanje i hidrataciju kovrdžave kose i nahranite svoju kovrdžavu kosu pakovanjem koje ćete ostaviti da odstoji prema preporuci.

Češljanje kovrdžave kose

Ma koliko ovo čudno zvučalo, kovrdžava kosa se ne češlja svakog dana. Ako je raščešljate dok je suva, uvojci više neće imati svoj oblik, a kosa će biti nalik na metlu. Stoga se češljanje preporučuje samo nakon pranja, dok na kosi držite balzam. Najpre treba proći prstima kroz kosu, a potom je dobro raščešljati. 

Veoma važno je pronaći adekvatnu četku odnosno češalj za kovrdžavu kosu u suprotnom će kosa biti naelektrisana, a oblik kovrdža će se pokvariti.

Sušenje kovrdžave kose

Kada je sušenje kovrdžave kose u pitanju, najbolje bi bilo da prosušite samo koren i ostavite da se kosa prirodno prosuši. Ukoliko niste u mogućnosti da pustite da se kosa sama suši, koristite dodatak (difuzor) za fen specijalno napravljen da usmerava toplotu tako da kovrdže zadrže svoj oblik. 

Osim toga, ne preporučuje se jako trljanje peškirom. Postoji i trik sa pamučnom majicom koja će upiti višak vode. S obzirom da je mokra kosa osetljivija, a peškiri su grubi, može se desiti da peškir direktnim trljanjem bude agresivan prema kutikuli dlake kao i da pokupi svu vodu iz same dlake što nikako ne želimo da se desi. Vlasi treba da zadrže vodu unutra – pamučna majica će zbog svoje glatke površine pokupiti vlagu samo spolja i neće naelektrisati dlaku.

Prirodni preparati za negu kovrdžave kose

Kovrdže takođe otežavaju prirodnim uljima koje vaša kosa proizvodi da se rasporede, oblože i hidriraju svaki pramen, što dovodi do isušene i “žedne” kose. Nešto najdelotvornije što možete da priuštite svojoj kovrdžavoj kosi sklonoj isušivanju jeste kvalitetno ulje. Prirodna ulja će kosi vratiti izgubljene lipide i obnoviti oštećenu strukturu dlake. Obratite pažnju da u preparatima postoji neko od sledećih ulja ili njihova kombinacija:

  • Ulje šipka – Redovna upotreba ovog ulja pružiće kosi mekoću i učiniti je glatkom i svilenom.
  • Arganovo ulje – Poznato je po tome što deluje kao zaštitni sloj na površini dlake i kontroliše statički elektricitet. Uz to, hrani i hidrira oštećenu kosu.
  • Ulje noćurka – Ima visoku koncentraciju masne kiseline poznate pod nazivom GLA (gama linolenska kiselina).
  • Ulje jojobe – Bogato je A, D i E vitaminima, kao i masnim omega 6 i omega 9 masnim kiselinama.
  • Ulje kokosa – Sprečava oštećenja i smanjuje gubitak proteina u kosi.
  • Ekstrakt bambusa  – Smiruje neposlušnu kosu i hrani ispucale krajeve. Ekstrakt lista bambusa neguje i štiti površinu kose dajući vlažnost, smanjujući statički elektricitet i pomažući da kosa bude blistava zahvaljujući aminokiselinama.

Prirodna ulja osim što zaglađuju i omekšavaju, imaju i to svojstvo da pružaju termičku zaštitu, kosu štite od hemijskih oštećenja prilikom farbanja, zatim od sunčevih zraka, morske soli, kao i hlorisane vode u bazenu. Profesionalci savetuju da se ulje nanese pre farbanja i da se kosa tom prilikom raščešlja. Hranljivi sastojci iz ulja će prodreti u kutikulu, nahraniti je, zaštititi i hidrirati tako da kosa ne bude ni masna ni beživotna.

Oblikovanje kovrdžave kose

Dobro ošišana kovrdžava kosa i vešto istanjene lokne učiniće pola posla gotovim i omogućiti vam da je samo izgužvate i pustite da se prirodno suši ili prosušite fenom sa nastavkom.

Frizer bi trebalo da “poznaje” vašu kosu i napravi vam takvu frizuru pored koje vam neće biti potreban ceo tim frizera i stilista da biste je održavali. 

Pene, gelovi, kreme i vosak za kosu – šta odabrati za njeno oblikovanje? Nisu ni svi tipovi kovrdžave kose isti. Pojedini “vlasnici” kovrdžave kose imaju prirodno suvu kosu, dok se kod nekih vlasište masti, pa se ne preporučuje da je dodatno mastie uljima i kremama. Neke kovrdžave kose su ujedno i guste, dok postoji i retka kosa koja se kovrdža.

Za šta god od preparata za učvršćivanje kovrdža da se opredelite, nikako ih nemojte nanositi direktno na kosu, već ih protrljajte među dlanovima pa tek onda nanesite na lokne. Uhvatite sloj po sloj kose i “gužvajte” ga od dole, od samih krajeva kose.

Savet više

  • Prilikom pranja kovrdžave kose, gledajte da završno ispiranje bude hladnom vodom. Hladna kosa će zatvoriti kutikule i dati joj sjaj.
  • Redovno šišajte “procvetale” krajeve. Nemojte dozvoliti da između dva odlaska kod frizera prođe nekoliko meseci, jer će frizura izgubiti svoj oblik.
  • Satenske jastučnice su bolje za vaš tip kose od pamučnih, jer dolazi do manje trenja. 
  • Previše preparata će napraviti više štete nego koristi.
  • Ukoliko ste prešli na upotrebu prirodnih preparata, znajte da im je potreban duži period da pokažu svoj pun efekat od “instant” rešenja koja sadrže štetne hemikalije i koja će vam iskrzati kosu na duže staze.

Vreme je da svojoj kovrdžavoj kosi posvetite više nege. To ne znači da ćete trošiti više vremena. Naprotiv, pravilnije ophođenje prema kovrdžavoj kosi i adekvatnija nega koju ćete joj omogućiti učiniće da imate sjajnu i negovanu kosu koja se brzo i lako oblikuje. Briga o kovrdžavoj kosi može biti nezgodna, ali rezultati su vredni truda. Na kraju krajeva, šta je lepše od zdravih lepršavih loknica koje se sijaju?

Ostavite komentar

Vaš email neće biti objavljen. Neophodna polja su označena *