Kosa

Kako negovati kosu izloženu suncu

Kako negovati kosu izloženu suncu

Kako negovati kosu izloženu suncu

Leto je vreme za sunčanje, plaže i zabavu na otvorenom, ali ima jednu manu – sunce može štetno uticati na našu kosu. Izloženost suncu može uzrokovati suvoću, oštećenje i promene boje kose. 

Srećom, postoje jednostavni trikovi i prirodni preparati koji vam mogu pomoći da zaštitite i negujete kosu tokom leta. U ovom blog postu, otkrićemo vam nekoliko korisnih saveta i prirodnih preparata za negu kose pre i posle sunčanja.

Zaštita pre sunčanja

Nega kose izložene suncu ogleda se u korišćenju vodootpornih sprejeva i ulja sa UV zaštitom. Pre sunčanja, nanesite zaštitni sprej za kosu koji sadrži SPF faktor. Ovo će pomoći da se stvori barijera između sunca i kose, štiteći je od štetnih UV zraka. 

Zaštita kose od sunčevog zračenja može da uključuje i nošenje modnih dodataka kao što su marame i šeširi. To će vam pomoći da smanjite izloženost direktnim sunčevim zracima i sprečite oštećenje.

Tokom letnjih meseci, organizam gubi više tečnosti zbog povećane temperature i aktivnosti na suncu, što može uticati i na hidrataciju kose. Hidrirajte kosu bogatim hidratantnim tretmanom ili maskom. To će omogućiti da vaša kosa zadrži vlagu tokom izlaganja suncu i sprečiti isušivanje. Kako biste održali hidrataciju kose tokom leta, važno je i da se hidrirate unosom veće količine vode nego što je uobičajeno. Povećanje unosa vode pomaže u održavanju hidratacije kose iznutra. Preporučuje se da pijete najmanje 8 čaša vode dnevno, a tokom toplijih dana može vam biti potrebno i više. 

Osim vode, unosite i hidratantne namirnice poput svežeg voća i povrća koje imaju visok sadržaj vode, a možete konzumirati i biljne čajeve ili napitke bogate elektrolitima kako biste održali ravnotežu hidratacije u telu. Pravilna hidratacija tela će se odraziti na zdravlje kose i doprineti njenom sjaju i mekoći.

Šišanje – da, farbanje – ne!

Da biste sačuvali zdravlje kose tokom leta, generalni savet je da izbegavate farbanje kose, jer ono može dodatno oštetiti kosu. Ako je moguće, preporučuje se da odložite farbanje za period kada ćete biti manje izloženi suncu. 

Ukoliko ipak želite da promenite boju kose, preporučuje se da farbanje obavite najmanje dva meseca pre početka leta. Ovo će omogućiti kosi da se oporavi od tretmana bojenja i da bude manje osetljiva na negativne uticaje sunca. Konsultujte se sa svojim frizerom kako biste odabrali najbolje vreme za farbanje i pravilno održavanje boje kose tokom letnjih meseci.

Što je vaša kosa u boljem stanju pre samog polaska, to će biti i manje muke oko isušivanja, mršenja kose i oštećenja. Gledajte da skratite krajeve kose pred sam polazak na more kako bi vaša kosa bila u optimalnom stanju i spremna da se nosi sa izazovima letnjeg perioda. Skraćivanje kose pred polazak pomoći će u uklanjanju oštećenih i ispucalih vrhova, čime će kosa dobiti zdraviji izgled i smanjiće se rizik od daljeg pucanja tokom izlaganja suncu, morskoj vodi i drugim faktorima koji mogu uticati na njen kvalitet. Redovno skraćivanje krajeva je i inače važan deo rutine nege kose, pa je dobro održavati tu praksu tokom cele godine, uključujući i pre odlaska na odmor.

Nega kose posle sunčanja

Blagi šampon

Još na samoj plaži ili bazenu isperite kosu vodom, a po završetku sunčanja, operite kosu blagim šamponom kako biste uklonili ostatke soli, hlora ili proizvoda za zaštitu od sunca. Izaberite šampon koji je hidratantan i nežan prema kosi.

Hidratantni regenerator

Nakon šamponiranja, nanesite hidratantni regenerator na kosu kako biste je nahranili i omekšali. Ovo će pomoći u obnavljanju vlage i hranljivih materija koje je kosa izgubila tokom izlaganja suncu.

Prirodni tretmani

Prirodni preparati mogu biti odličan način da nahranite kosu posle sunčanja. Kokosovo ulje, maslinovo ulje, med ili jogurt su neki od prirodnih sastojaka koji se mogu koristiti kao maske za kosu. Nanesite odabrani sastojak na kosu, ostavite da deluje neko vreme, a zatim isperite. Oni će hidrirati i oporaviti oštećenu kosu.

Nakon boravka na moru i bazenu

Kosa postaje suva, beživotna i krhka tokom letnjih meseci usled nekoliko faktora. 

Izlaganje suncu

Sunčevi zraci mogu oštetiti proteinsku strukturu kose, što rezultira gubitkom hidratacije i pigmenta melanina. Kosa postaje suva, beživotna i gubi svoju prirodnu elastičnost.

Slana voda

Kupanje u slanoj vodi takođe može doprineti oštećenju kose. Visok sadržaj soli može isušiti kosu i ostaviti je beživotnom i krhkom.

Hemijski tretmani

Ako je kosa već bila oštećena ili je prošla kroz hemijske tretmane poput farbanja, blajhanja ili trajnog ispravljanja, izlaganje suncu i slanoj vodi može dodatno pogoršati stanje kose.

Hlorisana voda

Hlor koji se nalazi u bazenskoj vodi može isušiti kosu i ukloniti prirodna ulja i vlagu iz nje, što rezultira suvom, krhkom i beživotnom kosom. Da biste zaštitili kosu od negativnih efekata hlora, preporučuje se temeljno ispiranje kose čistom vodom pre i posle plivanja, nošenje kape za plivanje ili pletenje kose u punđu kako biste smanjili izloženost. Nakon bazena poželjno je korišćenje hidratantnih proizvoda i maski za kosu kako biste nadoknadili izgubljenu vlagu i održali kosu zdravom.

Šta posle mora?

Nakon povratka sa odmora, važno je nastaviti sa redovnom negom kose, ali je takođe preporučljivo i nagraditi je proteinskim tretmanom. Proteinska nega je ključna za obnovu oštećene kose, stoga odaberite proteinsku masku koja odgovara vašem tipu kose i nanesite je na vlažnu kosu. Držite masku duže nego obično, 20-30 minuta ili prema uputstvima na proizvodu. 

Nastavite sa uobičajenom negom koristeći blage šampone, hidratantne regeneratore i izbegavajte preteranu upotrebu toplotnih uređaja za stilizovanje. Redovna proteinska nega i hidratacija pomoći će vašoj kosi da se oporavi i povrati zdrav i sjajan izgled.

Dubinski hidratantni tretman

Koristite hidratantne tretmane ili maske za kosu kako biste obnovili izgubljenu hidrataciju. Birajte proizvode koji su bogati prirodnim uljima, poput kokosovog ulja ili arganovog ulja, koji će pomoći da je kosa nahranjena i hidrirana.

Obratite pažnju da šampon koji koristite bude bez sulfata, jer oni isušuju kosu. Nakon šamponiranja, nanesite hidratantni regenerator kako biste kosu omekšali i obnovili joj vlažnost.

Izbegavanje prekomerne toplote

Nakon povratka sa mora, izbegavajte upotrebu fenova za kosu, pegli ili uvijača. Oni dodatno mogu isušiti kosu i pogoršati njeno stanje.

Sušenje kose na prirodan način

Umesto korišćenja fenova za kosu, pustite kosu da se suši prirodno. Ako vam je potrebno brže sušenje, koristite peškir ili pamučnu majicu, te blago istisnite višak vlage iz kose.

Prirodni preparati

Pored hidratantnih tretmana, možete koristiti i prirodne preparate kao što su aloe vera, maslinovo ulje, kokosovo ulje, med ili jogurt. Nanesite ove sastojke na kosu kao masku, ostavite da deluju neko vreme, a zatim isperite. Oni će pružiti dodatnu hidrataciju i hranljive materije kosi.

Izlaganje suncu može imati negativan uticaj na kosu, ali pravilna nega može pomoći da se kosa održi zdravom, sjajnom, mekom i negovanom. Pre sunčanja, zaštitite kosu nošenjem šešira i koristite zaštitni sprej za kosu. Nakon sunčanja, operite kosu blagim šamponom, nanesite hidratantni regenerator i koristite prirodne preparate za hidrataciju i oporavak kose. Redovna nega i korišćenje prirodnih preparata će vam pomoći da zadržite kosu sjajnom i zdravom tokom leta. Uživajte u suncu, ali ne zaboravite da brinete o svojoj kosi!

Ostavite komentar

Vaš email neće biti objavljen. Neophodna polja su označena *