Sapun, gel ili pena za brijanje – ko je pobednik?
Svrab, peckanje, iritacija? Crvenilo, sitne bubuljice, osip? Zvuči poznato? Svaki muškarac se bori sa ovim neprijatnim posledicama brijanja. Kako ih izbeći? Pravilna tehnika, higijena i nega osiguraće vašoj koži gladak izgled i prijatan osećaj na dodir. Uz sve to, pre svega je potrebno odabrati adekvatno sredstvo za brijanje. Kakve sastojke treba da sadrži, koja svojstva treba da ima, a koje hemijske supstance nikako ne treba da poseduje? Koje korake preduzeti pre i posle brijanja da bi se izbegla iritacija? Evo nekih saveta kako pravilno pristupiti brijanju i na šta posebno treba obratiti pažnju kada je odabir sredstva koje nanosimo prilikom brijanja u pitanju.
Kako izbeći iritaciju kože prilikom brijanja?
Poznato je da je koža lica ujutru opuštenija i da bolje podnosi brijanje nego uveče. Na šta još treba obratiti pažnju? Svakako na oštrinu i čistoću brijača, tehniku brijanja i samu pripremu kože. Poželjno je da koristite kratke poteze brijačem koji ćete, razume se, oprati posle svake upotrebe. U suprotnom, dugi potezi čine da se sredstvo nataloži na brijaču, pa nećete dobiti baš najbolji rezultat. Često menjajte brijače i sečiva, jer se na starima taloži nečistoća i razmnožavaju bakterije i buđ.
Ne žurite, odvojte vreme za brijanje, jer ako vučete brijač po koži koja nije pripremljena – veća je verovatnoća da ćete je povrediti. Ključ je u hidrataciji kože, pa se pred nas postavlja dilema: koje sredstvo najviše hidrira kožu, obnavlja je i čuva je od iritacije.
Omekšavajuća svojstva sapuna za brijanje
Sapun za brijanje postaje sve popularniji i sve češći izbor muškaraca koji žele da uvek budu savršeno obrijani, a da istovremeno svojoj koži pruže potrebnu hidrataciju. No, to nije običan sapun. U pitanju su specijalni sapuni koji ne isušuju kožu. Pri odabiru proverite da li imaju oznaku na kojoj piše da su bez sulfata, petrolata, parabena, silikona i da nisu proizvedeni uz pomoć GMO. Poželjno je da sapun za brijanje sadrži u sebi neko od esencijalnih ulja (arganovo, bademovo, palmino, maslinovo, kokosovo ulje) ili shea maslac koji će omekšati kožu bez mašćenja i zapušavanja pora. Ova prirodna ulja imaju blagotvorno dejstvo, smanjuju gubitak vode i doprinose vlažnosti kože.
Potražite sapun za brijanje koji ima vitamine i antioksidanse u svom sastavu kao i nezasićene masne kiseline. Takav sapun će imati umirijuće i antiseptičko dejstvo, a istovremeno koža će biti nahranjena. Sapun je potrebno naneti kružnim pokretima da bi se napravila pena, a masaža će dodatno prijati vašoj koži.
Preciznost i zaštita uz gel za brijanje
Gel za brijanje je prvi izbor onih muškaraca koji žele precizno definisanu bradu. Zahvaljujući glicerolu, osetićete kako brijač lagano klizi po vašoj koži. Osim toga, gel se može prilično ravnomerno rasporediti po vašem licu i nije ga potrebno nanositi u velikim količinama, što ga čini i ekonomičnim rešenjem.
Uz to, gel ima bogatu teksturu koja stvara omotač odnosno zaštitni sloj na koži, smanjuje trenje a postupak brijanja čini jednostavnijim. I najkruće dlake na licu će omekšati a lubrikantsko dejstvo gela učiniće da koža bude zaštićena, a pokreti brijača lagani. Gel za brijanje stoga se smatra i odličnim izborom za muškarce koji imaju osetljivu kožu i problem sa uraslim dlakama.
Bogata pena za lako brijanje
Pena za brijanje je favorit najvećeg broja muškaraca. Pri kupovini, obratite pažnju da pena bude kvalitetna, od renomiranih proizvođača i po mogućstvu sa što više prirodnih sastojaka dobijenih iz biljaka, a bez hemijskih antioksidansa.
Kao i kod sapuna za brijanje, potrebno je izbegavati sulfate i parabene. Pena za brijanje se preporučuje onima koji imaju grubu bradu odnosno oštru dlaku. Bogata i kremasta pena daće vam osećaj svežine i mekoće.
Pre i posle brijanja
Ritual brijanja se preporučuje posle kupanja ili tuširanja kad je dlaka već omekšala, a pore su se proširile. Pre brijanja je poželjno naneti hranljivo ulje npr. ricinusovo, ili mešavinu maslinovog i još nekog esencijalnog ulja po sopstvenom izboru. Ulje će kožu pripremiti za brijanje tako što će brijač lakše da klizi, a ne da “struže” i osim toga dlačice će biti podignute i spremne za brijanje.
Umijte lice toplom vodom, jer je koža sada podložna bakterijama nakon što je s nje uklonjen sloj mrtvih ćelija. Nemojte je trljati grubim peškirom, već samo potapkajte. Hidrirajte je hidratantnom kremom ili balzamom. Posle brijanja potrebno je naneti emulziju ili losion koji će umiriti kožu, hidrirati i obnoviti je. Dok pre brijanja pore treba da budu što otvorenije, sredstvo koje se koristi posle brijanja treba da skuplja pore i deluje astringentno odnosno da zateže površinu epidermisa. Da koža ne bi bila suva i gruba losioni i emulzije koji sadrže prirodna eterična ulja daće vašoj koži sjaj, elastičnost i svilenkasti osećaj.
Da li ste znali da je prosečni rast brade oko jedan centimetar mesečno, a da se procenjuje da u bradi muškarca prosečne maljavosti ima čak 25.000 dlaka? Takođe je zanimljiv podatak da se muškarci tokom svog života briju brkove i bradu čak 20.000 puta, odnosno oko 45 dana u svom životnom veku provedu – brijući se! Stoga, neka vam brijanje bude prijatno iskustvo. Da bi brijanje teklo glatko, a koža bila meka, zategnuta i sveža posebnu pažnju treba posvetiti sredstvu za brijanje. Nadamo se da smo vam pomogli pri odabiru i da ćete se u skladu sa svojim navikama i afinitetima odlučiti za sapun, penu ili gel za brijanje.